
Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" to organizacja pozarządowa działająca na rzecz kobiet po leczeniu raka piersi. Skupia 180 stowarzyszeń w całej Polsce, w których działają kobiety nie tylko walczące z własną chorobą, ale chcące pomóc innym. Federacja jest członkiem międzynarodowych organizacji "Reach to Recovery" oraz Europejskiej Koalicji Pacjentów z Chorobami Nowotworowymi.
W przypadku raka piersi nie ma recepty na to, aby zapobiec chorobie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wcześnie wykryty nowotwór może być zupełnie uleczalny. - Zastanawiamy się cały czas, jakie zastosować mechanizmy, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą tej groźnej choroby. Oczywiście ta świadomość jest coraz większa, ale ciągle niewystarczająca. Świadczą o tym statystyki, z których wynika, że tylko 30-40% kobiet korzysta z zaproszeń na bezpłatne badania mammograficzne. Szkoda, że pieniądze przeznaczone na badania profilaktyczne nie są w pełni wykorzystywane - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".
W świadomości społecznej październik to miesiąc walki z rakiem. Właśnie w tym czasie w wielu miastach odbywają się różne imprezy nagłaśniające konieczność profilaktyki tego nowotworu: marsze Różowej Wstążki, bezpłatne konsultacje lekarskie i badania, pogadanki ze specjalistami i osobami doświadczonymi przez tę chorobę. Jednak ważne jest, aby akcje profilaktyczne i edukacyjne odbywały się przez cały rok. - Sam październik nie wystarczy, aby zmniejszyć liczbę kobiet, które przegrywają walkę z tym nowotworem. Akcja uświadamiająca, że warto się badać, musi trwać przez cały rok. Różowa wstążeczka, która jest już rozpoznawalnym symbolem walki z rakiem piersi, powinna nam towarzyszyć nie tylko w tym miesiącu. Nie krępujmy się jej nosić jako np. elementu biżuterii. Okazuje się, że takie akcenty bardziej trafiają do naszej świadomości niż chociażby poważne artykuły czy billboardy przedstawiające śmiertelne statystyki - zapewnia Krystyna Wechmann.
Już we wrześniu w hurtowniach Grupy Polwell na terenie całego kraju będzie można kupić szczotkę Olivia Garden z limitowanej kolekcji w kolorze symbolizującym walkę z rakiem piersi. Każde 5 zł z jej sprzedaży zostanie przeznaczone na wsparcie Federacji Stowarzyszeń "Amazonki". Salony, które zakupią te wyjątkowe szczotki otrzymają specjalny certyfikat i zostaną oznaczone różową wstążką - symbolem, który ma przypominać paniom, że warto się badać i dbać o swoje zdrowie.